Βιογραφικό Διευθύντριας

Γεννήθηκα στη Θεσσαλονίκη και διαμένω στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας. Είμαι έγγαμη και μητέρα δύο παιδιών.

Έλαβα το πτυχίο της Σχολής Νηπιαγωγών Θεσσαλονίκης (1982), το πτυχίο του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Α.Π.Θ. (1991/Τμήμα Εξομοίωσης), το Δίπλωμα Διετούς Μετεκπαίδευσης του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Α.Π.Θ. (1998) και αποφοίτησα από τη  Θεολογική Σχολή του Α.Π.Θ. (2001).

Έκανα μεταπτυχιακές σπουδές στη Διαθρησκευτική Εκπαίδευση (2004/King΄s College – University of London), στην Παιδαγωγική και Δημιουργική Μάθηση (2006/Δημοκρίτειο  Πανεπιστημίου Θράκης), στα Αναλυτικά Προγράμματα (2013/Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου) και ετήσια επιμόρφωση στη Διοίκηση της Εκπαίδευσης (2019-2020). Είμαι Διδάκτορας του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας (2010).

Εργάστηκα σε νηπιαγωγεία της Ημαθίας, στην Ελληνική Εθνική σχολή Βιέννης και στο αγγλικό σχολείο  St Cyprian’s του Λονδίνου.  Υπηρέτησα ως  Σχολική Σύμβουλος Νηπιαγωγών Ημαθίας (2007-2018) και από το 2018 ως Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου. Είμαι πιστοποιημένη Επιμορφώτρια Εκπαιδευτικών για την Αξιοποίηση και Εφαρμογή των ΤΠΕ στη Διδακτική Πράξη Β’ Επιπέδου

Έχω διδάξει ή διδάσκω στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο.

Είμαι συγγραφέας των βιβλίων  Ταξιδεύοντας με τον γραμματισμό στο νηπιαγωγείο (2015), Ο Κριτικός Γραμματισμός στη σχολική πράξη: αρχίζοντας από το Νηπιαγωγείο…, (2016) και Πρακτικές Συμπερίληψης στο Νηπιαγωγείο (2021). Έχω συμμετάσχει   σε ερευνητικά προγράμματα και έχω δημοσιεύσει άρθρα σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά περιοδικά, σε συλλογικούς τόμους και σε πρακτικά συνεδρίων.