Ημερίδα για το μάθημα των Θρησκευτικών

Με τη συμμετοχή πολλών εκπαιδευτικών της Α/θμιας και της Β/θμιας Εκπαίδευσης πραγματοποιήθηκε στις 7/6/2013 εκπαιδευτική ημερίδα με θέμα «Το μάθημα των Θρησκευτικών στο δημόσιο σχολείο: ταυτότητα, περιεχόμενο και προοπτικές».

Η μερίδα πραγματοποιήθηκε στο «Παύλειο» Πολιτιστικό Κέντρο Βέροιας με συνδιοργανωτές την Ι.Μ. Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας, τη Σχολική Σύμβουλο Θεολόγων κα Μαρία Συργιάννη και τις Διευθύνσεις Β/θμιας και Α/θμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας.

Εισηγητές στην ημερίδα ήταν ο κ. Σταύρος  Γιαγκάζογλου (Σύμβουλος του Ι.Ε.Π), ο Παναγιώτης Υφαντής (επίκουρος καθηγητής Θεολογικής Σχολής ΑΠΘ), ο κ. Παναγιώτης Ταμβάκης (Σχολικός Σύμβουλος Π.Ε.) και η κα Μαρία Συργιάννη.

Το τέλος των εισηγήσεων ακολούθησε γόνιμη συζήτηση σε θέματα περιεχομένου και διδασκαλίας του μαθήματος των Θρησκευτικών, ενώ το συντονισμό των εργασιών της ημερίδας είχαν οι Διευθυντές της Β/θμιας και της Α/θμιας Εκπαίδευσης κύριοι  Φλιτούρης Ευθύμιος και  Διαμαντόπουλος Διονύσιος αντίστοιχα.